Skip to main content
Ny nettavis 2025-2026

Vi har over tid hatt utfordringer med vår nettavis, og har arbeidet for å få denne brukbar igjen. Like før jul 2025 havarerte dagens, slik at den som har vært under arbeid en tid for å erstatte den gamle ble tatt i bruk før den er ferdig.

Innhold på den nye nettavisa

Alt gammelt innhold er blitt med over - men vi sliter med feil under publisering av nytt. Satser på at dette er i orden på andre sida av årsskiftet. Per nå er avisa mulig å bestille og lese digitalt (PDF).

Logge inn som abonnent

Har du hatt konto hos Friheten før kreves det at du nå oppretter en ny. Dette gjør du under menyvalget Les eAvis. Her fyller du også inn detaljene vi trenger om du skal ha nytt papirabonnement - men har du det fra før inngår nettabonnent som før, du bare velger at du har dette og fyller inn abonnementsnr som står på avisa.

"Ekko fra Gießen"

(Per Lothar Lindtner - nr 22 - 2010) ”Ekko fra Giessen”; ”Giessener Echo” Lokalavis for DKP i Hessen, 40 år: Med 21 110 km² er Hessen midt mellom Sør- og Nord-Trøndelag i areal. Den tyske delsten har vel 6 seks millioner innbyggere.

Bundesland Hessen var før innlemmelsen av DDR ikke bare geografisk, men også politisk sentrum i Vest-Tyskland, styrt fra Wiesbaden som lenge bar preg av USA og NATO. Fortsatt er Wiesbaden delstatshovedstad, men Frankfurt am Main er storbyen noen få mil lenger øst. Der er EUs sentralbank, forbundsbanken, børs og messe med fangarmer langt utenfor Europa. Frankfurts mer enn 100 skyskrapere understreker at ”Mainhatten” fortsatt er i 1. divisjon blant imperialismens økonomiske metropoler

DKP-Giessen 2010: Midt i og rundt den tyske imperialistmetropolen kjemper vanlige folk anti-imperialistisk. Fra en av verdens mest trafikkerte flyplasser i Frankurt det 70 km nord til Giessen, en by på 75.000 som er sentrum i 1 av 3 regioner i delstaten Hessen. Regionen har samme navn og teller 1054.000 innbyggere. Hvordan jobber kommunistene her før kommunevalgene i 2011? I kommunistenes hovedorgan ”UZ” (Vår Tid) finner vi linker til DKPs lokalaviser i Hessen, deriblant i regionshovedstaden Giessen. Nylig feiret ”Giessener-Echo” 40-årsjubileum. På hjemmesiden til DKP finner vi avisen under søkerbegrepet ”vor Ort”. Her kan vi lese om 40-årsjubileet, byhistorie og aktuelle lokale, regionale og internasjonale saker.

Litt mer Giessen-historie først: Giessen er universitetsby med Justus-Liebig-Universitetets 24.000 studenter i sentrum. Men byen har også en stor faghøyskole; Giessen-Friedberg med 11.500 studenter. Det er en stor polyteknisk statlig høyskole med spesialfagene: Bygg, Elektro, Data, Maskiner, Energi, Medisinteknikk, Miljø- og bioteknologi. Giessen har dessuten Teologisk høyskole. Uten å problematisere ”personlighetenes rolle i historien” må vi nevne kjemikeren Justus Liebig (1803-1873), professor ved universitetene i Giessen og München. Han har mye av æren for utvikling av superfosfat; kunstgjødsel og også kalles ”agrokulturkjemiens far”. I praksis førte oppdagelsene til økt avkastning i jordbruket.

Comments RSS feed Comments

Add New Comment
Tilgangsnivå for dette innholdet.

Friheten - Avisa med nyhetene bak nyhetene!

Følg Friheten: Forsidene | Facebook | Twitter | Flickr | Wikipedia | BuyAndRead | NKP

Friheten er ei norsk avis som utkommer annenhver uke. Avisa har lang historie, tilbake til at den var illegalt etablert under andre verdenskrig, i 1941. I dag er den skrevet, redigert og utgitt med stor grad av frivillig arbeid, derfor er vi avhengige av både økonomiske bidrag, men også tekstbidrag. Støtt oss!

Ansvarleg redaktør: Odd Jarl Gerhardsen Nett:

Kontakt avisa eller redaksjonen Utgiver: Norges Kommunistiske Parti Postadresse: Kiledalen 21, 4619 Mosby Telefon ansvarlig redaktør:

ISSN 0805-4975 (trykt utg.) ISSN 2464-1448 (nettutg.) Kopirett © Friheten 1997-2026 - Republisering

Cron Job Starts