Skip to main content
Ny nettavis 2025-2026

Vi har over tid hatt utfordringer med vår nettavis, og har arbeidet for å få denne brukbar igjen. Like før jul 2025 havarerte dagens, slik at den som har vært under arbeid en tid for å erstatte den gamle ble tatt i bruk før den er ferdig.

Innhold på den nye nettavisa

Alt gammelt innhold er blitt med over - men vi sliter med feil under publisering av nytt. Satser på at dette er i orden på andre sida av årsskiftet. Per nå er avisa mulig å bestille og lese digitalt (PDF).

Logge inn som abonnent

Har du hatt konto hos Friheten før kreves det at du nå oppretter en ny. Dette gjør du under menyvalget Les eAvis. Her fyller du også inn detaljene vi trenger om du skal ha nytt papirabonnement - men har du det fra før inngår nettabonnent som før, du bare velger at du har dette og fyller inn abonnementsnr som står på avisa.

I USA vet man hva som skjer når private spekulanter driver helse- og omsorgstjenester.

Våre skattepenger i private omsorgstjenester: 35 millioner i utbytte til eierne/«gründerne»; 0 kroner til hjelpepleierne

Unicare driver private sykehjem og hjemmetjenester på profittbasis i Oslo. Overskuddet for 2013 og 2014 var på 35 millioner kroner. Samtidig hevder selskapet at det mangler penger og må bruke sparekniven. 

I år ble det 0 kroner i det sentrale lønnsoppgjøret for hjelpepleiere med private velferdskonsern som arbeidskjøpere. Hjelpepleiere i kommunale sykehjem fikk derimot et sentralt tillegg på 7200 kroner.


Urd Bjerk er Fagforbundets leder på Manglerudhjemmet. Bjerk sier til FriFagbevegelse at ingen av klubblederne i Unicare-sykehjemmene var klar over eiernes millionoverskudd. I fjor fikk vi 200 000 kroner til fordeling i de lokale lønnsforhandlingene, som skulle deles på fire sykehjem.
Bjerk sier at de ansatte på Manglerudhjemmet fortsatt har høyere lønn enn de ansatte på sykehjem som har vært privatisert lenge, men avstanden blir mindre. Lønningene til hjelpepleierne på det kommunale Fagerborg sykehjem ligger 10-16 000 kroner i året over oss på Manglerud, sier Bjerk. (NB: Unicare overtok Fagerborghjemmet våren 2015).


Selskapet Unicare Holding eier Unicare Omsorg AS som igjen driver seks sykehjem, og hjemmetjenester i alle Oslos 15 bydeler. Grunnleggerne av Unicare, «gründerne» Una Aas og Tom Erik Tidemann-Andersen, har solgt 50 prosent av sine aksjer til investeringsselskapet Icon Capital og investert i utleieleiligheter på Trysil.
Opprinnelig Carema, men etter skandalene i Sverige, solgte Carema selskapet til Unicare i 2012. Bedriftsøkonomer anbefaler å investere i aksjer gjennom et investeringsselskap. Investeringsselskaper er ikke pålagt å betale skatt på fortjeneste fra aksjesalg.
Kilde: Yngvil Mortensen lomedia.no/FriFagbevegelse 15.10.15

 

Title Rating Avatar Author Hovedbilde Artikkel Category Category Created Changed C B V F H
Terje Bjørlo Show only articles of Terje Bjørlo Skattekonkurranse, skatteparadis og velferdssamfunn

(25 - 2017) Aftenposten hadde både våren 2016 og nå for kort tid siden fokus på skatteparadis. I nevnte avis kunne vi lese om hvordan bedrifter...

Siden sist tirsdag, desember 12, 2017 tirsdag, desember 12, 2017 0 0 0 1 1780

Comments RSS feed Comments

Add New Comment
Tilgangsnivå for dette innholdet.

Friheten - Avisa med nyhetene bak nyhetene!

Følg Friheten: Forsidene | Facebook | Twitter | Flickr | Wikipedia | BuyAndRead | NKP

Friheten er ei norsk avis som utkommer annenhver uke. Avisa har lang historie, tilbake til at den var illegalt etablert under andre verdenskrig, i 1941. I dag er den skrevet, redigert og utgitt med stor grad av frivillig arbeid, derfor er vi avhengige av både økonomiske bidrag, men også tekstbidrag. Støtt oss!

Ansvarleg redaktør: Odd Jarl Gerhardsen Nett:

Kontakt avisa eller redaksjonen Utgiver: Norges Kommunistiske Parti Postadresse: Kiledalen 21, 4619 Mosby Telefon ansvarlig redaktør:

ISSN 0805-4975 (trykt utg.) ISSN 2464-1448 (nettutg.) Kopirett © Friheten 1997-2026 - Republisering

Cron Job Starts