Folkerepublikken Kina 70 år
-
-
Folkepublikken Kina feiret 70 års jubileum 1. oktober 2019. Kina er verdens folkerikeste land med 1, 4 milliarder mennesker mye større enn både EU og USA til sammen (835 millioner). En stor og viktig internasjonal hending hvor medier verden over spesielt i Asia, Afrika, Russland og Sør-Amerika har informert og fortalt innbyggerne sine om den fantastiske utviklingen som Kina har gått gjennom i disse 70 årene.
Kjell Jan Hammer
-
I Vesten det vil si: EU, USA og selvfølgelig Norge, nedtonet de kraftig omtalen og i store trekk sendte de reportasjer som kritiserte og kriminaliserte Kina. De fokuserte på situasjonen i Hong Kong og Xinjiang. NRK og VG er de to mediene som i Norge leder an i skittkastingen mot Kina og en kan jo ikke vente noe annet, NRK og VG er de mest trofaste talerørene for USA og NATO. Kina har gang på gang bedt om at utenlandske regjeringer skal holde fingrene sine vekk fra problemer som er et indre anliggende for Kina. Men som gamle og grådige imperialistmakter (spesielt de Angloamerikanske), kan de ikke la være.
Tilbake til Kina: Kina har vært gjennom en fantastisk reise i disse 70 åren. Ingen nasjon har hatt en slik utvikling i hele menneskehetens historie. Fra å være en lutfattig og tilbakestående nasjon som hadde gjennomgått en svært brutal og hensynsløs okkupasjon av Japan (over 30 millioner drepte) og en borgerkrig som hadde vart i over 20 år så seiret det kinesiske folket i 1949. Kinas Kommunistiske Parti hadde ledet kinas folk til frigjøring av nasjonen. Folkerepublikken Kina ble erklært opprettet 1.oktober 1949. Gjenreisingen av nasjonen var svært krevende og smertefull den krevde klokskap og dristighet. Erfaringene fra det Store Spranget (1958) og Kulturrevolusjonen (1966) var smertelige og dyrekjøpt, men lederskapet i KKP lærte at den materielle oppbyggingen ville bli svært vanskelig. De hadde (og har) fiender i eget land og i utlandet som aktivt motarbeider den sosialistiske/kommunistiske oppbyggingen av landet
La oss ta en rask gjennomgang, av noe av det viktigste Kina har oppnådd på disse 70 årene:
Kinas økonomi har vokst enormt fra ett fattig land til å bli verdens nest største økonomi ja mange økonomer og forskere mener at Kina allerede er verdens største økonomi.
Landets produktivkrefter er i dag verdens sterkeste: Arbeidskraftens størrelse. Utdannede, erfarende og dyktige arbeidsfolk, ingeniører og forskere, effektivt lederskap i bedriftene og i det offentlige, solid og framtidsretta planlegging fra bedrifter og stat, moderne fabrikker og produksjonsmetoder (automasjon og robotisering), massiv vekt på utdanning, vitenskap og nyskaping. Kina er i dag ledene innen alle vitenskapsfelt: Medisin, romfart, miljøvern, transport, jordbruk, kunstig intelligens osv.
Høyhastighetsbaner, tog med over 200 km/timen. I løpet av år 2020 skal Kina ha fullført et jernbanenett på 2500 mil som bruker «Lyntog». Flere av banene operere med en fart på 300 – 400 km/timen. Det forskes på tog-modeller som kan kjøre i en fart på 500 – 600 km/timen.
Velstanden for hele det kinesiske folket er løftet kraftig opp på alle områder: Ernæring, kjøpekraft, helse, rettssikkerhet, utdanning, transport osv.
I år 2020 vil Kina ha løftet 800.000.000 mennesker ut av fattigdom. Og Kina skal da ha løst sitt fattigdomsproblem etter internasjonal målestokk. Alle innbyggere garanteres mat, klær, husvære, utdanning og helsestell. Ingen nasjon i menneskehetens historie har utført noe som likner på dette. Kina er årsaken til at fattigdomsproblemet i veden synker. En merknad: I provinsen: Xinjiang Uygur, som har vært mye omtalt i vestlige medier hvor de påstår at Sentral-Kina driver brutal undertrykking av den uiguriske minoriteten. Følgende utvikling har skjedd i området: Over 2,3.000.000 er løftet ut av fattigdom i tidsrommet: 2014 – 2018. Nesten 1,9 000.000 av dem var fra den sørlige delen av regionen. Fattigdommen i regionen er nå på 6%. Kina har 56 forskjellige minoriteter. Alle får beholde sine kulturelle særtrekk og de stimuleres av regjeringen til å utvikle seg selv. Kina er og blir et kulturelt mangfold.
Husværet i byene har økt fra 6,7 m2 til 36,6 m2 fra 1978 – 2016. Studenter som studerer på høyskoler (årlig) fra 856.000 til 27.536.000 fra 1978 til 2017. Hele folket har rett til helsebehandling via forsikringer. Over 900.000.000 har rett til pensjon. Leiligheter/hus eies hovedsakelig av privat personer, land (jord) kan ikke kjøpes. Levealderen har fra 1949 til 2016 steget fra 36 år til 76,7 år. Gjennomsnittshøyden har økt med 10 cm.
Kina står i spissen for verdens største sikkerhets og samarbeidsorganisasjon: Shanghai Cooperation Organization (SCO) med medlemmer som representerer halve menneskeheten. Og handels og samarbeidsorganisasjonen BRICK.
Kina er også drivkraften i Den Nye Silkeveien (BRI) som vil binde Asia, Europa, Afrika og Sør-Amerika sammen.
Kina forandrer verden i et historisk raskt tempo.
La oss også se litt på hvordan Kina er organisert:
Felleskapet er mye sterkere i Kina enn i Vesten. Kina har en sammenhengende historie som strekker seg over 7000 år tilbake i tid. Den kinesiske kulturen er veldig rik om mangfoldig og sterkt befestet i folket. Den vanligste praksisen i å gi et menneske et navn er å starte med familienavnet og så kommer det personlige navnet, eksempel: Xi familienavn og Jinping personlig navn.
Kinas kommunistiske Parti (KKP) ble startet i Shanghai i 1921 av ca. 50 personer. KKP har i dag 89.000.000 medlemmer. Partiet har over 4.000.000 lokale partiorganisasjoner som daglig virker over hele landet. Partiets ungdomsorganisasjon har i dag 81.000.000 medlemmer og over 3.000.000 lokale ungdomsorganisasjoner som daglig virker over hele landet.
Kinas kvinneorganisasjon: All-China Womens Federation har 1.100.000 lokale kvinneorganisasjoner som daglig virker over hele landet.
Arbeiderklassens fagforeninger teller millioner, som daglig virker over hele landet.
Den kommunistiske organisasjonen har stor tillit og autoritet i samfunnet.
Det er bygd ut parti- og stats skoler for høyere utdanning, i alle regioner. Her utdannes de som skal lede og styre Kinas utvikling fremover. Alle fremtidige og nåværende leder måles etter hvordan de utfører arbeidet sitt i praksis og i henhold til lovverket.
Den Kinesiske Stats organisasjoner og Partiet har parallelle organisasjoner (side organisasjoner) fra det laveste administrasjonsnivå til det høyeste i samfunnet. De styrer Kina sammen.
Kina er et gjennomorganisert samfunn som kan reagere svært raskt.
Kina har bevist at nasjonen er i stand til å foreta enorme endringer i løpet av kort tid (70 år). Dette forteller oss alle som har et noenlunde realistisk syn på verdensutviklingen, at landet og dets politiske system, er i stand til å ta på seg store oppgaver for menneskeheten. Det kan vise seg, at nettopp Kina vil bli veiviseren ut av den farlige utviklingen verden i dag står ovenfor!
Gratulerer Kina med en fantastisk prestasjon!
Kilder: Professor: Gong Weibin, Chinese Academy og Governance. Professor: Xuzhang Li, Department, Central Party School, Xinhua og Wikipedia.