Hongkong en gammel arv
-
-
Hongkong er uten diskusjon, en del av Kina.
Etter hvert som utviklingens gang gikk i et raskere og raskere tempo, våknet den engelske overklassen (eliten) i USA, England, Canada og Australia opp fra den behagelige dvalen, i rikdommen de hadde plyndret gjennom alle år. Ai, Ai, Ai, hva er det som skjer?! Kina er på vei til å gjøre oss til annenrangs nasjoner! Det vil vi, historiens plyndrere, ikke ha noe av! Vi må legge våre hoder sammen og stoppe Kina. Ja helst knuse dette forbannede kommunistregime!
Kjell Jan Hammer
-
Hei onkel Donald! Har du noe på lager av faenskap, som vi kan sette i verk for å stoppe disse barbarene fra øst? Donald: Ro ned kjære brødre og søstre, jeg har tenkt lenge over sitasjonen og har en rekke delikate og smertefulle tiltak vi fra USA kan sette inn. Dere vet jo at vi har erfaring i fra mange hundre år, i hvordan vi skal temme og utrydde slike opprørske og utakknemlige mennesker som ikke har innsett sin plass i livet. Vi utryddet jo nesten alle de indianske nasjonene i Nord-Amerika og vi drap 4 millioner av disse frekke naboene til Kina i Vietnamkrigen. Ja da søstre og brødre, vi har et arsenal av kraftfulle midler til å sette Kina på plass. Hurra, Hurra sa elitene i de engelsktalende landene verden over, de frydet seg over den kraftfulle onkelen sin. Forresten, er ikke ordet HURRA et krigsrop? USA gikk i spissen og satte i gang en rekke tiltak for å stoppe Kina: Først med anklager om at Kina stjal oppfinnelser fra dem og så til at Kina utspionerte hva de hold på med. Bevisene manglet, men hva gjør det, når alle avisene, radio, tv og sosiale medier osv. støttet aktivt deres versjon av SANNHETEN. Ikke bare mediene i deres egne land, de engelsktalende. Alle mediene til lakeilandene verden over, med Norge som en spesiell lojal lakei! Onkel Donald, innså etter hvert at Kina håndterte angrepene og ble fly forbanna! Kina skal få seg en HANDELSKRIG som svir! Vi skal tvinge disse frekke Kineserne i kne en gang for alle! Handelskrigen ruslet og gikk, men Kina taklet de ulike straffetiltakene med høye tollbarrierer. Kina er ikke villig til å la den Vestlige imperialismen (med USA) i spissen, få styre og påvirke hvordan de selv styrer og utvikler sin egen økonomiske og politisk utvikling, det skulle bare mangle! Faen ta! Disse kineserne er noen seiglivede jævler tenkte Onkel Donald. Vi må sette i gang andre og mer utspekulerte tiltak, slik at vi har en hel rekke aksjoner av ulik art på gang, samtidig. Aksjoner som i sum kan knekke motstanden deres. Hei gamle venn: England selvfølgelig, kan vi sette i gang jævelskap i Hongkong? Dere kjenner jo forholdene der og har massevis av gamle kontakter fra kolonitiden da Hongkong ble voldtatt av dere, som Kronkoloni? Ja da Onkel! Vi kan sette i gang en «fargerevolusjon»! Vi har massevis av forretningsfolk og noen politikere, som ønsker et selvstendig Hongkong slik at de kan gjøre seg rike og feite på sitt forhold til Kina og resten av verden. Dessuten er deres unge døtre og sønner mer enn villig til å stå på barrikadene for et «fritt» Hongkong, fritt fra kommunisme/sosialisme og frihet til å slå seg sammen med USA og England i deres kroniske ønske om mer profitt.
For å kunne start opp en såkalt «fargerevolusjon» så må en ha folk som er villige til å fronte den og det har USA og England i Hongkong. Gjennom alle årene området har vært underlagt England, ble det bygd opp tusenvis av personlige kontakter blant Hongkongs borgerskap. Dette borgerskapet, som var nært knyttet til den Engelske kolonialismen/imperialismen, ønsket selvfølgelig ikke å bli innlemmet i det kommunistiske/sosialistiske Kina. De har hele tiden motarbeidet overføringen av Hongkong til Kina. Et lite sidesprang: Med full rett, krever også Kina Taiwan tilbake. Det vil bare ta litt lengre tid.Dagens situasjon: Folk fra USAs ambassade i Hongkong, arbeider aktivt i å øke styrken på demonstrasjonene. USAs diplomat Julie Eadeh har regelmessige møter med aktivistene blant annet med lederne: Joshua Wong Chi-fung og Nathan Law Kwun Chung. Nancy Pelosi i USA støttet aktivt opp om demonstrasjonene. 8. juli møtte både Pence og Pompeo fra administrasjonen i USA, opposisjons- og forretningsmannen Jimmy Li i Hongkong og diskuterte hvordan de skulle greie å drive frem en endring av Hongkongs status. Aktivisten Martin Lee Chuming er en av de mest aktive i aksjonen. Han arbeider svært aktivt for å skape så mye uro og kaos som mulig for å destabilisere situasjonen. Lee har inntatt en helt uforsonlig holdning til Kina og har bedt USA og England om å blande seg aktiv inn i Kinas indre anliggende. Lee anser seg selv som en viktig talsperson for opposisjonen i Hongkong.
Litt historie: Hongkong har vært en naturlig del av Kina i mange tusen år. Det særegne med området er at det er en halvøy med gode havneforhold og ligger sentralt i den sørøstlige delen av landet. Arealet er ikke stort bare 1092 km2. Innbyggertallet er litt over 7 millioner. Etter mange år som okkupert land (Engelsk kronkoloni) ble halvøyen overlevert til Kina 1. juli 1997. Under den første opiumskrigen okkuperte Britene (England) Hongkong 20. januar 1841. Kina ble tvunget til å avstå halvøyen til England (Nanking – traktaten). Året etter ble Hongkong opprettet som en Britisk Kronkoloni. Etter revolusjonen i Kina ledet av kommunistene og opprettelsen av Folkerepublikken Kina i 1949, startet det målbevisste arbeide med å gjenreise Kina som en selvstendig og mektig nasjon. Kina krevde med full rett at alt tidligere land som tilhørte nasjonen måte føres tilbake. Den 19. desember 1984 ble den Engelske regjeringen nødt til å inngå en Kinesisk- Britisk felleserklæring som slo fast at hele Hongkong skulle bli et spesielt administrativt område under Kina fra 1997 i 50 år fremover. Kina kaller systemet for Et land og to systemer.
USA har erklært Kina krig. USA kan ikke vinne en «vanlig» krig derfor må de satse på at de kan tvinge Kina i kne økonomisk og på lengre sikt knuse forsøket på å bygge kommunismen/sosialismen akkurat slik de gjorde det ovenfor Sovjet. Problemet er bare at Kina er blitt så mye mektigere økonomisk og politisk enn Sovjet noen gang var og at Kommunistpartiet i landet, har lært av Sovjets feil. Inge ting tyder på at USA vil vinne kampen mot Kina. Mer realistisk er det at USA må innfinne seg i at maktforholdene i verden, raskt svinger i favør av Sør-Øst-Asia med Kina som midtpunkt.
Kanskje det mest interessante som skjer i Hongkong er hvordan Kina håndterer «opposisjonen» hvordan de roer ned Hongkong slik at dagliglivet venner tilbake i normal form og at de kanskje vil la en del av det gamle Borgerskapet som er lojale til England/USA, steike i sitt eget fett. Hongkong er ikke så viktig for Kina lengre. Kina har bygd opp områder på fastlandet som er mye sterkere økonomisk enn Hongkong noen gang var. Hongkong trenger Kina mye mer, enn Kina trenger Hongkong. For noen av det gamle Borgerskapet i Hongkong er det nok ikke så mange valg de har, ett er å reise ut (til England?). I 2047 går Hongkong tilbake til Kina fullt og helt. Da blir Hongkong underlagt den Kinesiske Grunnloven.
Et sidesprang: Venstresiden (hva nå det er?) i Norge, er taus som graven når det gjelder situasjonen i Hongkong. De trør vannet og vet ikke hva de skal mene. De som mener noe, er USAs trofaste talerør: Aftenposten, Dagens Næringsliv, Verdes Gang, Dagbladet og NRK. Uff, jeg holdt på å glemme: Klassekampen blant disse! Ja, det er all grunn til å skjemmes! Så langt nede, har altså den såkalte Venstresiden sunket!
Stå på Kina!
Gratulerer med 70 årsdagen: 1. oktober 2019, for opprettelsen av Folkerepublikken Kina!