Skip to main content
Ny nettavis 2025-2026

Vi har over tid hatt utfordringer med vår nettavis, og har arbeidet for å få denne brukbar igjen. Like før jul 2025 havarerte dagens, slik at den som har vært under arbeid en tid for å erstatte den gamle ble tatt i bruk før den er ferdig.

Innhold på den nye nettavisa

Alt gammelt innhold er blitt med over - men vi sliter med feil under publisering av nytt. Satser på at dette er i orden på andre sida av årsskiftet. Per nå er avisa mulig å bestille og lese digitalt (PDF).

Logge inn som abonnent

Har du hatt konto hos Friheten før kreves det at du nå oppretter en ny. Dette gjør du under menyvalget Les eAvis. Her fyller du også inn detaljene vi trenger om du skal ha nytt papirabonnement - men har du det fra før inngår nettabonnent som før, du bare velger at du har dette og fyller inn abonnementsnr som står på avisa.

Russland i 1990 og i dag

De sportsinteresserte vil ha fått med seg at Russland gjorde en miserabel innsats i de olympiske leker. Til sammen 15 medaljer, hvorav 3 gull, blir for småtterier å regne sammenlignet med mininasjonen Norges 22 medaljer, hvorav 9 av edleste valør.

 

Av Asbjørn Hortman

Denne fiaskoen har skapt rystelser helt til topps i i Russland. Først var statsminister Putin ute med sterkt negative kommentarer, deretter fulgte president Medvedev opp med enda klarere tale. Om ikke diverse sentrale personer innen idretten frivillig tok sin hatt og gikk, så skulle han hjelpe dem.

 

Det er et ordtak som sier at man bør ikke kaste stein når man sitter i glasshus. Om dette er kjent i Russland, vet jeg ikke, men noen bør lære herrene Putin og Medvedev disse ord.

 

Situasjonen innen idretten representerer bare toppen av isfjellet. Enten man liker det eller ikke, så kan ikke dagens Russland på en rekke felter måle seg med Sovjetunionen.

 

Pravda brakte i desember en lang artikkel med massevis av statistisk materiale.

Blant annet finnes en tabell med produksjonen av en rekke vareslag i 1990, som var Sovjetunionens siste leveår, sammenlignet med året 2007.

 

Her viser det seg at innen nøkkelindustrien er det bare gassproduksjonen som ligger på samme nivå som i 1990. Ellers er det snakk om en markant tilbakegang. Oljeproduksjonen i 2007 utgjorde 95,1 % av 1990-resultatet. Videre: Strømproduksjon 94 %, kull 79,4 %, støpejern 86,7 %, mens stålproduksjonen gikk ned fra 89,6 mill tonn til 72,4 mill tonn, eller 80,8 % av 1990-nivået.

Langt verre står det til når det gjelder produksjon av landbruksmaskiner: Gravemaskiner 27,2 %, bulldosere 23,4 %, skurtreskere 11,2 %. Og, mens det i 1990 ble produsert 213600 traktorer i Russland var tallet for 2007 14000, eller 6,6 %!

Comments RSS feed Comments

Add New Comment
Tilgangsnivå for dette innholdet.

Friheten - Avisa med nyhetene bak nyhetene!

Følg Friheten: Forsidene | Facebook | Twitter | Flickr | Wikipedia | BuyAndRead | NKP

Friheten er ei norsk avis som utkommer annenhver uke. Avisa har lang historie, tilbake til at den var illegalt etablert under andre verdenskrig, i 1941. I dag er den skrevet, redigert og utgitt med stor grad av frivillig arbeid, derfor er vi avhengige av både økonomiske bidrag, men også tekstbidrag. Støtt oss!

Ansvarleg redaktør: Odd Jarl Gerhardsen Nett:

Kontakt avisa eller redaksjonen Utgiver: Norges Kommunistiske Parti Postadresse: Kiledalen 21, 4619 Mosby Telefon ansvarlig redaktør:

ISSN 0805-4975 (trykt utg.) ISSN 2464-1448 (nettutg.) Kopirett © Friheten 1997-2026 - Republisering

Cron Job Starts